8. ŘÍJEN – PAMÁTNÝ SOKOLSKÝ DEN A VÝZNAMNÝ DEN ČR

Zástupci Sokolské župy Jičínské – Bergrovy a T.J. Sokol Jičín si připomněli 8. říjen 1941, nejtemnější datum ve své 158leté historii. V noci ze 7. na 8. října proběhla Akce Sokol, ve které byli podle připravených seznamů zatčeni sokolští činovníci z ústředí, žup i z jednot. Následně byli uvězněni v Osvětimi. Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.
Mezi nimi byl i náš župní náčelník br. Josef Bergr. Na jeho počest byla na sokolovnu umístěna deska s jeho reliéfem, která kryje speciální měděnou schránku v níž je uložena prsť (zemina z Osvětimi). Pietnímu aktu v květnu 1947 bylo přítomno 680 sokolských účastníku. Naše župa nese jméno statečného br. Bergra ve svém názvu.

Po krátkém proslovu starostky předvedlo sedm nejmladších cvičenek aerobiku svoji skladbu.