Menu Zavřeno

PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA

V pátek 8. října si sokolové opět připomněli Památný den sokolstva. Na mnoha místech naší republiky uctili památku 80. výročí tragických událostí v roce 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

V Jičíně se sešli sokolové přímo před sokolovnou na Husově třídě. Kromě jiných vzpomněli bratra Josefa Bergra, jehož jméno nese ve svém názvu sokolská župa Jičínská-Bergrova. Bratr Bergr byl po zatčení vězněn v koncentračním táboře v Osvětimi, odkud se už nikdy nevrátil.

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.