Sokolové v Beskydech

Ve dnech 14. až 18. září 2010 vyjeli Sokolové župy Jičínské- Bergrovy již na 9. turisticko- poznávací zájezd do Beskyd.
I když počasí bylo vrtkavé, program byl bohatě naplněn. Při cestě k cíli jsme navštívili Svatý kopeček u Olomouce s jeho krásnou bazilikou.
Po obědě jsme v odpoledních hodinách dorazili do cíle naší cesty v Horní Bečvě, do hotelu Mesit, který se stal naším azylem na následujících 5 dní.
Prošli jsme hřebenem Beskyd, od Pusteven přes sochu Radegasta na vrchol Radhoště, vystoupali na Štramberskou Trúbu a ochutnali místní specialitu „Štramberské uši“.
V dalších dnech jsme si prohlédli technické muzeum Tatra v Kopřivnici, expozici Dany a Emila Zátopkových, hrad Hukvaldy i památník Leoše Janáčka.
Závěrem našeho turistického snažení jsme zdolali i nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu, která nás přivítala hustou mlhou, takže slibované daleké rozhledy se nekonaly. Občerstvení v místní horské chatě však všem opět napravilo náladu. Naše vrcholové družstvo 11 statečných dokonce vyšláplo pěšky dolů do Ostravice, kde už svítilo sluníčko a čekal náš zájezdový autobus.
Večer v hotelu jsme vše zhodnotili, řádně provětrali plíce zpěvem a každý z padesáti účastníků obdržel diplom s medailí.
Na zpáteční cestě do Jičína jsme se poklonili památce Charlotte Masarykové v Hutisku.
Poslední zastávkou byla prohlídka Lipníku nad Bečvou, kde jsme nejvíce obdivovali „střešní zahradu“ v zámeckém areálu , a pak už hurá domů.
Zájezd se vydařil,zážitků bylo mnoho a každý bude mít na co vzpomínat. Už teď přemýšlíme, kam se vypravíme příští rok na jubilejní 10. sokolský turistický výlet.

Jana Podlipná
vzdělavatelka župy Jičínské-Bergrovy